۷ خاصیت عسل که کمتر کسی از آن خبر دارد.


۱. حاوی انواع مواد مغذی می باشد.

    عسل سرشار از ترکیبات گیاهی تقویت کننده سلامتی است که به نام پلی فنول ها شناخته می شوند .

۲.سرشار از آنتی اکسیدان.

  عسل حداقل فرآوری شده حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی فعال زیست فعال و آنتی اکسیدان ها مانند فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک است. (انواع تیره‌تر نسبت به انواع روشن‌تر، آنتی‌اکسیدان بیشتری ارائه می‌کنند)
آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن گونه های فعال اکسیژن (ROS) در بدن شما کمک می کنند که می توانند در سلول ها تجمع کنند و باعث آسیب شوند. این آسیب می تواند به شرایطی مانند پیری زودرس، دیابت نوع 2 و بیماری قلبی کمک کند.
به این ترتیب، بسیاری از مزایای سلامتی عسل به محتوای آنتی اکسیدانی آن نسبت داده می شود.

۳.برای سطح قند خون بهتر از قند معمولی است.

اگرچه عسل مانند سایر انواع قند سطح قند خون شما را افزایش می دهد، آنتی اکسیدان های موجود در آن ممکن است به محافظت در برابر سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 کمک کند .
محققان دریافته اند که عسل ممکن است سطح آدیپونکتین را افزایش دهد، هورمونی که التهاب را کاهش می دهد و تنظیم قند خون را بهبود می بخشد. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف روزانه عسل ممکن است سطح قند خون ناشتا را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود بخشد.

۴.سلامت قلب را بهبود می بخشد.

     همچنین  به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می کند. طبق یک بررسی، عسل ممکن است به کاهش فشار خون، بهبود سطح چربی خون، تنظیم ضربان قلب و جلوگیری از مرگ سلول‌های سالم کمک کند – همه عواملی که می‌توانند عملکرد و سلامت قلب شما را بهبود بخشند.

یک مطالعه مشاهده ای، شامل بیش از 4500 نفر بالای 40 سال، مصرف متوسط عسل را با خطر کمتر فشار خون بالا در میان زنان مرتبط دانست. یک مطالعه روی جوندگان همچنین نشان داد که به محافظت از قلب در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کند.
علاوه بر این، عسل خام معمولاً حاوی بره موم است، رزینی که زنبورها از درختان شیره‌زا و گیاهان مشابه تولید می‌کنند. بره موم ممکن است سطح کلسترول و تری گلیسیرید را بهبود بخشد.

5. باعث بهبود سوختگی و زخم می شود.

   سابقه ای تاریخی برای استفاده از عسل موضعی برای التیام زخم و سوختگی وجود دارد. این عمل هنوز هم امروزه رایج است.
مروری بر 26 مطالعه در مورد عسل و مراقبت از زخم نشان داد که آن را در بهبود سوختگی های ضخیم جزئی و زخم هایی که پس از جراحی عفونی شده اند مؤثرتر نشان می دهد.
عسل مانوکا ، به طور خاص، ممکن است کاربردهای مثبتی در درمان سوختگی داشته باشد. با این حال، اگر سوختگی شدید دارید، درمان‌های خانگی جایگزین مناسبی برای مراقبت‌های اورژانسی نیستند و باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

6. سرکوب کننده سرفه در کودکان.

سرفه یک مشکل رایج برای کودکان مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی است. این عفونت ها می توانند بر خواب و کیفیت زندگی کودکان و والدین تأثیر بگذارند.
یک بررسی از چندین مطالعه در مورد عسل و سرفه در کودکان نشان داد که عسل موثرتر از دیفن هیدرامین برای علائم سرفه است. همچنین ممکن است به کاهش مدت سرفه کمک کند.

بررسی دیگری اشاره کرد که ممکن است کیفیت خواب را در بین کودکان مبتلا به سرفه و همچنین والدین آنها بهبود بخشد. علاوه بر این، بر خلاف برخی از داروهای سرفه، عسل هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

7. به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

    عسل اغلب به راحتی به رژیم غذایی شما اضافه می شود. برای دریافت مقدار کمی آنتی اکسیدان از عسل، می توانید از آن به هر شکلی که معمولاً از شکر استفاده می کنید استفاده کنید. برای شیرین کردن ماست ساده، قهوه یا چای عالی است. همچنین می توانید از آن در آشپزی و پخت و پز استفاده کنید.
محققان بر این باورند که قدرت شفابخش عسل ناشی از اثرات ضد باکتریایی و ضد التهابی آن است

منبع: health.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *